UCR03EWPJSR033
DigiKey Part Number
UCR03EWPJSR033-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCR03EWPJSR033
Description
RES 0.033 OHM 5% 1/4W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 mOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
UCR03EWPJSR033 Models
Temperature Coefficient
0/ +250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)