UCR03EWPJSR022
DigiKey Part Number
846-UCR03EWPJSR022TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-UCR03EWPJSR022CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCR03EWPJSR022
Description
THICK FILM LOW OHMIC CHIP RESIST
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 mOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)