UCR03EVPFSR091
DigiKey Part Number
RHM1263TR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM1263CT-ND - Cut Tape (CT)
RHM1263DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCR03EVPFSR091
Description
RES 0.091 OHM 1% 1/4W 0603
Customer Reference
Detailed Description
91 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCR03EVPFSR091 Models
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)