UCR01MVPFLR820
DigiKey Part Number
RHM1235TR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM1235CT-ND - Cut Tape (CT)
RHM1235DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCR01MVPFLR820
Description
RES 0.82 OHM 1% 1/8W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCR01MVPFLR820 Models
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.017" (0.43mm)