UCR006YVPFLR180
DigiKey Part Number
RHM1700-2-ND - Tape & Reel (TR)
RHM1700-1-ND - Cut Tape (CT)
RHM1700-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCR006YVPFLR180
Description
RES 0.18 OHM 1% 1/10W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 mOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCR006YVPFLR180 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)