TRR18EZPJ3R0 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
3 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
TRR18EZPJ3R0
DigiKey Part Number
TRR18EZPJ3R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRR18EZPJ3R0
Description
RES SMD 3 OHM 5% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TRR18EZPJ3R0 Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)