TRR03EZPJ561 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
560 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
TRR03EZPJ561
DigiKey Part Number
TRR03EZPJ561-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRR03EZPJ561
Description
RES SMD 560 OHM 5% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TRR03EZPJ561 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)