TRR03EZPF4991
DigiKey Part Number
RHM4.99KBJTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM4.99KBJCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRR03EZPF4991
Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
4.99 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
TRR03EZPF4991 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)