TRR01MZPF5101
DigiKey Part Number
RHM5.1KBHTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM5.1KBHCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRR01MZPF5101
Description
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
5.1 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
TRR01MZPF5101 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)