SMLE12WBC7W1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Rohm Semiconductor
In Stock: 227.074
Datasheet
White LED Indication - Discrete 2.9V 0603 (1608 Metric)
ROHM's New High-Reliability 1608-Size White Chip LED
SMLE12WBC7W1
DigiKey Part Number
846-SMLE12WBC7W1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLE12WBC7W1
Description
LED WHITE DIFFUSED 1608 SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMLE12WBC7W1 Models
Category
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Mfr
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.9V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Test
5mA
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Color
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Configuration
Standard
Supplier Device Package
Lens Color
White
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Transparency
Diffused
Height (Max)
0.46mm