SML-A12MTT86
DigiKey Part Number
846-SML-A12MTT86TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SML-A12MTT86CT-ND - Cut Tape (CT)
846-SML-A12MTT86DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SML-A12MTT86
Description
LED GREEN CLEAR 1611 SMD R/A
Customer Reference
Detailed Description
Green 570nm LED Indication - Discrete 2.1V 2-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
SML-A12MTT86 Models
Category
Lens Size
1.20mm x 0.55mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Series
Current - Test
20mA
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
1.60mm L x 1.15mm W
Height (Max)
0.65mm