SLI-343URCT31 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Red 620nm LED Indication - Discrete 1.9V Radial
SLI-343URCT31
DigiKey Part Number
SLI-343URCT31-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLI-343URCT31
Description
LED RED DIFFUSED T/H
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lens Style
Round with Domed Top
Mfr
Lens Size
3.10mm Dia
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.9V
Packaging
Tape & Box (TB)
Current - Test
20mA
Part Status
Not For New Designs
Viewing Angle
40°
Color
Mounting Type
Configuration
Standard
Wavelength - Dominant
Lens Color
Red
Package / Case
Radial
Lens Transparency
Diffused
Height (Max)
5.60mm