SH8K25GZ0TB
DigiKey Part Number
SH8K25GZ0TBTR-ND - Tape & Reel (TR)
SH8K25GZ0TBCT-ND - Cut Tape (CT)
SH8K25GZ0TBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH8K25GZ0TB
Description
MOSFET 2N-CH 40V 5.2A 8SOP
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 40V 5.2A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount 8-SOP
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1.7nC @ 5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
100pF @ 10V
Part Status
Not For New Designs
Power - Max
2W (Ta)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
5.2A (Ta)
Supplier Device Package
8-SOP
Rds On (Max) @ Id, Vgs
85mOhm @ 5.2A, 10V