SFR10EZPJ200
DigiKey Part Number
846-SFR10EZPJ200TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SFR10EZPJ200CT-ND - Cut Tape (CT)
846-SFR10EZPJ200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR10EZPJ200
Description
RES 20 OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)