SFR03EZPF3004
DigiKey Part Number
846-SFR03EZPF3004TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SFR03EZPF3004CT-ND - Cut Tape (CT)
846-SFR03EZPF3004DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR03EZPF3004
Description
RES SMD 3M OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
3 MOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)