SDR10EZPJ102
DigiKey Part Number
846-SDR10EZPJ102TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SDR10EZPJ102CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR10EZPJ102
Description
HIGH ANTI-SURGE THICK FILM CHIP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±5% 0.667W, 2/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)