SDR03EZPF36R0
DigiKey Part Number
846-SDR03EZPF36R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SDR03EZPF36R0CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR03EZPF36R0
Description
HIGH ANTI-SURGE THICK FILM CHIP
Detailed Description
36 Ohms ±1% 0.4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)