SDR03EZPD1602
DigiKey Part Number
846-SDR03EZPD1602TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SDR03EZPD1602CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR03EZPD1602
Description
HIGH ANTI-SURGE THICK FILM CHIP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 kOhms ±0.5% 0.4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)