RTL035N03TR
DigiKey Part Number
RTL035N03TR-ND - Tape & Reel (TR)
RTL035N03CT-ND - Cut Tape (CT)
RTL035N03DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTL035N03TR
Description
MOSFET N-CH 30V 3.5A TUMT6
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 3.5A (Ta) 1W (Ta) Surface Mount TUMT6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTL035N03TR Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6.4 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
350 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1W (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TUMT6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
56mOhm @ 3.5A, 4.5V