RPR-220UC30N
DigiKey Part Number
846-1013-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPR-220UC30N
Description
REFL OPT SENS 0.236" 4DIP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reflective Optical Sensor 0.236" (6mm) 4-DIP Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPR-220UC30N Models
Category
Current - Collector (Ic) (Max)
30 mA
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Current - DC Forward (If) (Max)
30 mA
Packaging
Bulk
Output Type
Phototransistor
Part Status
Active
Response Time
10µs
Sensing Distance
0.236" (6mm)
Mounting Type
Through Hole
Sensing Method
Reflective
Package / Case
4-DIP Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C