RBR10BM60AFHTL
DigiKey Part Number
RBR10BM60AFHTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR10BM60AFHTL
Description
DIODE ARRAY SCHOT 60V 10A TO-252
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 10A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RBR10BM60AFHTL Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Supplier Device Package
TO-252
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
650 mV @ 5 A