RBQ10BM100AFHTL
DigiKey Part Number
846-RBQ10BM100AFHTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RBQ10BM100AFHTLCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RBQ10BM100AFHTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBQ10BM100AFHTL
Description
DIODE ARR SCHOTT 100V 10A TO-252
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RBQ10BM100AFHTL Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr
80 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Supplier Device Package
TO-252
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770 mV @ 5 A