RB218T-60HZC9
DigiKey Part Number
846-RB218T-60HZC9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB218T-60HZC9
Description
DIODE ARR SCHOTT 60V 10A TO220FN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 60 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Supplier Device Package
TO-220FN
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
830 mV @ 10 A