R6006JNXC7G
DigiKey Part Number
846-R6006JNXC7G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R6006JNXC7G
Description
MOSFET N-CH 600V 6A TO220FM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 6A (Tc) 43W (Tc) Through Hole TO-220FM
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
7V @ 800µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15.5 nC @ 15 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
410 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
43W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220FM
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
936mOhm @ 3A, 15V