PMR100HZPFU5L00
DigiKey Part Number
RHM.005AUTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM.005AUCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM.005AUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMR100HZPFU5L00
Description
RES 0.005 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMR100HZPFU5L00 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)