MNR35J5RJ152 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
1.5k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Bussed 8 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 2512 (6432 Metric), Convex, Long Side Terminals
MNR35J5RJ152
DigiKey Part Number
MNR35152TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNR35J5RJ152
Description
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 2512
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MNR35J5RJ152 Models
Category
Power Per Element
62.5mW
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q200
Circuit Type
Bussed
Resistance (Ohms)
1.5k
Package / Case
2512 (6432 Metric), Convex, Long Side Terminals
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.252" L x 0.122" W (6.40mm x 3.10mm)
Number of Resistors
8
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)