MNR18ERAPJ513
DigiKey Part Number
846-MNR18ERAPJ513TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-MNR18ERAPJ513CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNR18ERAPJ513
Description
RES ARRAY 8 RES 51K OHM 1606
Customer Reference
Detailed Description
51k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±250ppm/°C 1606, Convex, Long Side Terminals
EDA/CAD Models
MNR18ERAPJ513 Models
Category
Number of Pins
16
Power Per Element
62.5mW
Series
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Circuit Type
Isolated
Package / Case
1606, Convex, Long Side Terminals
Resistance (Ohms)
51k
Size / Dimension
0.157" L x 0.063" W (4.00mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)