MNR15E0RPJ152 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
CTS Resistor Products
In Stock: 19.151
Datasheet
1.5k Ohm ±5% 31mW Power Per Element Bussed 8 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
MNR15E0RPJ152
DigiKey Part Number
MNR15152TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNR15E0RPJ152
Description
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 1206
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MNR15E0RPJ152 Models
Category
Power Per Element
31mW
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q200
Circuit Type
Bussed
Mounting Type
Surface Mount
Resistance (Ohms)
1.5k
Package / Case
1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Number of Resistors
8
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)