MNR14E0ABJ561 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
CTS Resistor Products
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 19.253
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 323
Stackpole Electronics Inc
Similar
Panasonic Industry
Similar
YAGEO
560 Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
MNR14E0ABJ561
DigiKey Part Number
MNR14561TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNR14E0ABJ561
Description
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MNR14E0ABJ561 Models
Category
Number of Pins
8
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Power Per Element
62.5mW
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Isolated
Package / Case
1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Resistance (Ohms)
560
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)