MCR50JZHJ160
DigiKey Part Number
RHM16BGTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM16BGCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM16BGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR50JZHJ160
Description
RES SMD 16 OHM 5% 1/2W 2010
Customer Reference
Detailed Description
16 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
MCR50JZHJ160 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)