MCR50JZHFLR300 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
300 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR50JZHFLR300
DigiKey Part Number
RHM.30UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR50JZHFLR300
Description
RES 0.3 OHM 1% 1/2W 2010
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCR50JZHFLR300 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)