MCR50JZHF76R8 is Obsolete and no longer manufactured.
YAGEO
76.8 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR50JZHF76R8
DigiKey Part Number
RHM76.8BFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR50JZHF76R8
Description
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/2W 2010
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR50JZHF76R8 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)