MCR50JZHF53R6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
Vishay Dale
In Stock: 212
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Similar
YAGEO
53.6 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR50JZHF53R6
DigiKey Part Number
RHM53.6BFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR50JZHF53R6
Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/2W 2010
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR50JZHF53R6 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)