MCR25JZHF1741 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 148
Similar
YAGEO
Similar
1.74 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR25JZHF1741
DigiKey Part Number
RHM1.74KBDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR25JZHF1741
Description
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/4W 1210
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR25JZHF1741 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)