MCR18EZPJ474 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Vishay Dale
In Stock: 28.838
Panasonic Industry
In Stock: 12.181
Similar
TE Connectivity Passive Product
YAGEO
YAGEO
470 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR18EZPJ474
DigiKey Part Number
RHM470KERTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18EZPJ474
Description
RES SMD 470K OHM 5% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR18EZPJ474 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)