MCR18EZPJ391 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Vishay Dale
In Stock: 11.510
Panasonic Industry
In Stock: 143.795
Panasonic Industry
YAGEO
Parametric Equivalent
390 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR18EZPJ391
DigiKey Part Number
RHM390ERTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18EZPJ391
Description
RES SMD 390 OHM 5% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR18EZPJ391 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)