MCR18EZPJ360 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 25.617
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 8.417
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Upgrade
Vishay Dale
Panasonic Industry
In Stock: 68
YAGEO
YAGEO
Similar
Bourns Inc.
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
36 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR18EZPJ360
DigiKey Part Number
RHM36ERTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18EZPJ360
Description
RES SMD 36 OHM 5% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR18EZPJ360 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)