MCR18EZPJ185 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Vishay Dale
In Stock: 14.500
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 4.000
Similar
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
YAGEO
In Stock: 880
YAGEO
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1.8 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR18EZPJ185
DigiKey Part Number
RHM1.8MERTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18EZPJ185
Description
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR18EZPJ185 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)