MCR18EZPF5602 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Bourns Inc.
In Stock: 24.797
Vishay Dale
In Stock: 1.935
Upgrade
YAGEO
Similar
YAGEO
Similar
TE Connectivity Passive Product
Parametric Equivalent
56 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR18EZPF5602
DigiKey Part Number
RHM56.0KFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18EZPF5602
Description
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR18EZPF5602 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)