MCR18EZPF2490 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Vishay Dale
In Stock: 3.580
Vishay Dale
In Stock: 9.835
Parametric Equivalent
249 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR18EZPF2490
DigiKey Part Number
MCR18EZPF2490-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18EZPF2490
Description
RES SMD 249 OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR18EZPF2490 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)