MCR18EZPF1181 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 19.118
Datasheet
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 133
Upgrade
YAGEO
Upgrade
Vishay Dale
Similar
Panasonic Industry
Similar
YAGEO
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1.18 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR18EZPF1181
DigiKey Part Number
RHM1.18KFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18EZPF1181
Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR18EZPF1181 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)