MCR18EZHJ275 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 24.895
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
YAGEO
Upgrade
Upgrade
YAGEO
In Stock: 616
Stackpole Electronics Inc
Similar
TE Connectivity Passive Product
2.7 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR18EZHJ275
DigiKey Part Number
RHM2.7METR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18EZHJ275
Description
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR18EZHJ275 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)