MCR18EZHFL2R21 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 1.931.244
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
Parametric Equivalent
Vishay Dale
2.21 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR18EZHFL2R21
DigiKey Part Number
MCR18EZHFL2R21-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18EZHFL2R21
Description
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR18EZHFL2R21 Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)