MCR18EZHFL1R60 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 64.200
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 36.906
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
Parametric Equivalent
Vishay Dale
1.6 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR18EZHFL1R60
DigiKey Part Number
RHM1.60FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18EZHFL1R60
Description
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR18EZHFL1R60 Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)