MCR18EZHF1134 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
YAGEO
Upgrade
Upgrade
1.13 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR18EZHF1134
DigiKey Part Number
RHM1.13MFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18EZHF1134
Description
RES SMD 1.13M OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR18EZHF1134 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)