MCR18ERTJ124
DigiKey Part Number
RHM120KCKTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM120KCKCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM120KCKDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18ERTJ124
Description
RES SMD 120K OHM 5% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
120 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
MCR18ERTJ124 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)