MCR18ERTF8203
DigiKey Part Number
RHM820KCJTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM820KCJCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM820KCJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18ERTF8203
Description
RES SMD 820K OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
820 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
MCR18ERTF8203 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)