MCR18ERTF54R9
DigiKey Part Number
RHM54.9CJTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM54.9CJCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM54.9CJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18ERTF54R9
Description
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
54.9 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCR18ERTF54R9 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)