MCR18ERTF1401 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 45
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
Similar
YAGEO
Similar
Bourns Inc.
Panasonic Industry
YAGEO
1.4 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR18ERTF1401
DigiKey Part Number
RHM1.40KCJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR18ERTF1401
Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCR18ERTF1401 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)