MCR18ERTF1240 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 17.652
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 15.918
Datasheet
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
Stackpole Electronics Inc
124 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film